Coś jest ukryte w Twoim jedzeniu. To cukier. On jest naprawdę wszędzie – począwszy od płatków, które zjadłaś na śniadanie, przez dressing Twojej z pozoru zdrowej sałatki, aż po keczup, który dodałaś do kanapki. Ta uzależniająca substancja jest nawet w produktach, które nigdy nie podejrzewałabyś o to. A badania są alarmujące – cukier jest szkodliwy. Dlaczego warto go unikać? W tym tekście znajdziesz aż 16 powodów.
Cukier to obecnie wróg publiczny nr 1 w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego? Amerykanie, których świadomość zdrowego żywienia wzrasta zaczęli jeść produkty zawierające mniej tłuszczu, ale „naładowane” wręcz cukrem. Pamiętać musimy, że w zakresie spożycia cukru w diecie obowiązują pewne normy. Jakie? W ostatnim raporcie Dietary Guidelines Advisory Committee możemy przeczytać, że cukier jest jednym z największych problemów zdrowotnych i nie powinien on stanowić więcej niż 10% naszego dziennego spożycia kalorii. The American Heart Association zaleca, by nie więcej niż połowa dodatkowych kalorii, jakie przyjmujemy pochodziło z cukru dodanego do żywności (6 łyżeczek lub 100 kcal dla kobiet i 9 łyżeczek i 150 kcal dla mężczyzn).
Ale to tylko zalecenia. W rzeczywistości jemy dużo więcej cukru, nawet o tym nie wiedząc – badania wskazują, że przeciętny Amerykanin zjada od 13 do nawet 20 łyżeczek cukru dziennie, co w przeliczeniu daje ok. 230 kcal spożytych przez kobiety i 335 kcal dla mężczyzn.
Jak jeść mniej cukru?
Zanim poznasz powody, dla których powinnaś uważać na cukier w diecie, powinnaś wiedzieć, jak w codziennym życiu możesz się uchronić przed ukrytym w jedzeniu cukrem:
- Dokładnie czytaj etykiety! Tam wyszczególnione są wszystkie dodatki (rónież cukier), jakie zawiera wybrany produkt.
- Szukaj zamienników! Możesz przecież słodzić naturalnymi zamiennikami cukru syropami, miodem lub ksylitolem.
- Wystrzegaj się gotowych dań, pełnych cukru napojów, słodkich shake’ów czy lodów, które możesz kupić w wielu miejscach (jeśli nie możesz zrezygnować z nich – zrób je sama: np. OXY Shake zamiast cukru ma w swoim składzie zdrowszy ksylitol).
Źródło: www.dietaoxy.pl
Czy cukier zawsze szkodzi?
W stanie naturalnym cukier jest relatywnie nieszkodliwy (potrzebujesz np. węglowodanów, by w ogóle funkcjonować). Cukier można znaleźć w owocach, warzywach i nabiale – to znane wszystkim fruktoza lub laktoza.
Problem zaczyna się wtedy, gdy cukier jest dodawany do żywności jako polepszacz smaku, konsystencji czy nawet koloru. Niestety jest to powszechne, niektóre produkty zawierają naprawdę ogromne jego ilości.
Wniosek jest prosty: nie musisz jeść słodyczy, by spożywać sporo cukru.
Dlaczego warto ograniczyć cukier?
Zanim wymienię Ci powody, dla których powinnaś uważać na cukier w swojej diecie przestrzegę Cię: spożywanie zbyt dużej ilości pustych kalorii ma poważne konsekwencje zdrowotne. I nie jest to tylko przyrost masy ciała (szczególnie pojawienie się nieestetycznej oponki na brzuchu), ale również: podniesienie poziomu insuliny, spowolnienie metabolizmu i wiele innych schorzeń.
Oto 16 faktów, dzięki którym odstawisz słodycze na dobre – przynajmniej taką mam nadzieję:
FAKT nr 1:Cukier podnosi ciśnienie
Do niedawna opieraliśmy się na prostym wniosku: nadmierne spożywanie cukru powoduje otyłość, a ta z kolei jest głównym powodem powstania nadciśnienia tętniczego. Teraz są nowe ustalenia w tej sprawie, które wskazują, że niezależnie od masy ciała cukier wpływa na podwyższenie ciśnienia. Jest to sprawa, której nie należy bagatelizować. Wysokie ciśnienie może w konsekwencji doprowadzić do poważnych chorób układu krążenia, a nawet śmierci.
Statystyki są alarmujące – według nich ludzie, których 25% dziennego spożycia kalorii pochodzi z dodawanego do żywności cukru, dwa razy częściej umierają na choroby układu krążenia, w porównaniu do osób, które spożywają mniej cukru (mniej niż 10%).
FAKT nr 2: Wysoki poziom cholesterolu
Ludzie, którzy spożywają większą ilość cukru narażeni są na wyższy poziom złego cholesterolu, trójglicerydów i tłuszczu w krwi. A przecież wiadomo, że związki te odkładają się w żyłach i w efekcie prowadzą do chorób układu krwionośnego.
FAKT 3: Cukier zwiększa ryzyko ataku serca
Spożywasz dużo cukru? Jesteś bardziej narażony na atak serca niż osoby, które zwracają uwagę na jego niską zawartość w jedzeniu. Tak przynajmniej dowodzą najnowsze badania. Mówi się nawet o tym, że z każdym spożytym napojem słodzonym zwiększamy ryzyko zawału serca o 25%.
FAKT 4: Cukier szkodzi Twojemu mózgowi!
To prawda. Badania udowodniły, że cukier może zaburzać funkcje poznawcze naszego mózgu i redukuje białka, które są niezbędne np. do zachowania dobrej pamięci. Badanie przeprowadzone na szczurach pokazało, że cukier zmniejsza aktywność synaps w mózgu.
FAKT 5: Cukier naraża Cię na chorobę Alzheimera, demencję…
Bogata w cukier dieta zmniejsza produkcję związku chemicznego znanego jako BDNF, który pomaga mózgowi formować wspomnienia i pamiętać przeszłość. Niski poziom BDNF jest charakterystyczny dla np. diabetyków, którzy mają zaburzenia metabolizmu glukozy.
FAKT nr 6: …oraz depresję
Naukowcy przebadali dorosłych, którzy dziennie spożywali więcej niż 4 porcje napojów słodzonych. Okazało się, że są oni o 30% bardziej narażeni na depresję niż osoby, które piją niesłodzoną kawę, herbatę lub wodę.
Nasz mózg, by poprawnie funkcjonować, potrzebuje stałych dostaw insuliny i glukozy. Jeśli fundujemy mu ciągłe skoki cukru, nie działa on prawidłowo i jesteśmy narażeni na depresję i stany lękowe.
FAKT nr 7: Cukier uzależnia!
Tak, to prawda. Od cukru można się uzależnić tak, jak od narkotyków czy alkoholu. Tutaj również mogą wystąpić klasyczne objawy uzależnienia i syndrom odstawienia. Dlaczego tak się dzieje? Związane jest to z tym, że podczas wchłaniania cukru uwalniana jest dopamina, a my czujemy się lepiej. Na pewno nie raz czułaś euforię po zjedzeniu czegoś słodkiego – np. tortu.
Problem zaczyna się, gdy nasz organizm jakby uodparnia się i potrzebuje większej ilości cukru, by uwolnić dopaminę. Są badania, które udowodniły, że np. słodki milkshake aktywuje te same neurologiczne obszary w mózgu, co kokaina.
FAKT nr 8: Cukier postarza
Zbyt duża ilość cukru w jedzeniu pogarsza stan skóry, sprawia, że staje się ona matowa, pomarszczona i wygląda starzej. Powoduje to proces zwany glikacją, który polega na przyłączaniu się cukru z krwi do białek, prowadząc do powstania zaawansowanego produktu zwanego AGE (nazwa mówi sama za siebie). AGE uszkadza kolagen i elastynę – odpowiedzialne za jędrną i elastyczną skórę. Wpływa on również na działanie enzymów antyoksydacyjnych – przez co komórki naszego ciała są bardziej podatne na uszkodzenia.
FAKT 9: Cukier nasila trądzik
Słodkie pokarmy, które odznaczają się wysokim indeksem glikemicznym wpływają na nasilenie zmian trądzikowych. Z czym to jest związane? Mówi się o tym, że kluczowe tutaj są zmiany hormonalne, jakie powoduje cukier.
FAKT 10: Cukier zwiększa ryzyko zapadnięcia na… cukrzycę
Naukowcy alarmują, że picie jednego, dwóch (lub większej ilości) słodzonych napojów dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 nawet o 26%! Nadmierne spożycie cukru prowadzi do odporności na insulinę, a glukoza oraz fruktoza zostają „zatrzymane w krwioobiegu”. Wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do stanu przedcukrzycowego i jest groźbą cukrzycy.
FAKT 11: Uważaj na wątrobę!
Dieta zawierająca dużo cukru może prowadzić do stłuszczenia wątroby. Nie słyszałaś nigdy o stłuszczeniu wątroby? Obecnie to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu w Ameryce.
FAKT 12: Cukier zwiększa ryzyko wielu nowotworów
Niektóre badania wskazują na to, że nadmierne dodawanie cukru do produktów żywnościowych może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów – np. trzustki.
FAKT 13: Cukier niszczy Twoje zęby!
Na pewno już wielokrotnie słyszałaś o związku pomiędzy cukrem a powstawaniem próchnicy zębów. Niestety to prawda. Cukier to doskonałe źródło pożywienia dla wielu bakterii, które z kolei niszczą nasz zęby i są odpowiedzialne za nieświeży oddech (szczególnie rano).
FAKT 14: Choroby układu oddechowego?
Udowodniono, że pewne wzorce żywieniowe – w tym dieta bogata w cukier, zwiększają ryzyko wystąpienia astmy i innych chorób płuc!
FAKT 15: Cukier odbiera Ci energię!
Zawsze wydawało Ci się, że cukier właśnie dodaje energii. Nie w nadmiarze. Bogata w cukier dieta zmniejsza aktywność komórek oreksyny. To takie małe baterie naszego ciała. Jeśli poziom oreksyny jest zmniejszony lub jej komórki są mniej aktywne, czujesz się ospała i zmęczona – dlatego po słodkim posiłku często masz ochotę na drzemkę.
FAKT 16: Cukier powoduje, że czujesz się … głodna
Nadmierne spożycie cukru powoduje produkcję greliny – hormonu, który sygnalizuje głód. Idąc dalej tym tropem – cały czas jesteś głodna. Jeśli zaczniesz eliminować cukier ze swojej diety, pozbędziesz się tego nieprzyjemnego uczucia ssania w żołądku, przez które spożywasz wiele nadprogramowych kalorii.
W skrócie:
Nie od dziś wiadomo, że nadmierne spożywanie cukru prowadzić może do wielu schorzeń. Niestety cukier tak naprawdę jest wszędzie – jest on dokładany przez producentów do wielu produktów żywnościowych i często spożywamy jego nadmierne ilości, nawet o tym nie wiedząc. Dlaczego warto dokładnie czytać etykiety i nie przyjmować dodatkowego cukru? W artykule przedstawiono aż 16 powodów.
Piśmiennictwo:
- 21 Good Reasons to Eat Less Sugar That Have Nothing to Do With Weight Loss, http://greatist.com/eat/reasons-to-cut-back-on-sugar.
Dodaj komentarz