WWakacje już za nami. To doskonały czas, żeby zrewidować nawyki żywieniowe Twojego dziecka. Za chwilę przecież będziesz musiała przygotowywać mu II. śniadanie i kontrolować, czy w szkole nie je czegoś niezdrowego. Gra jest warta przysłowiowej świeczki – przecież statystyki dotyczące żywienia dzieci są alarmujące.
Polskie dzieci tyją w zatrważającym tempie – alarmują specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia. Przyczynami takiego stanu rzeczy są przede wszystkim karygodne nawyki żywieniowe, które mają nasze pociechy. W dłuższej perspektywie czasu nieodpowiednie żywienie powoduje powstawanie wielu chorób – również tych bardzo poważnych. Jak możesz sprawdzić, czy Twoje dziecko jest w tzw. „grupie ryzyka” i ewentualnie temu zapobiec? Oto kilka wskazówek:
Jak szybko tyją dzieci w Polsce?
Okazuje się, że polskie dzieci tyją najszybciej spośród badanych krajów europejskich. Mówi się o tym, że już co piąte dziecko boryka się z nadwagą. Winowajcami tego stanu rzeczy są przede wszystkim tragiczne nawyki żywieniowe i brak kontroli ze strony rodziców nad tym, co dzieci jedzą. Należy jeszcze wspomnieć o dwóch skrajnościach – są dzieci, które spożywają mało pokarmu, jak również te, które jedzą sporo, ale pokarmu o niskiej wartości odżywczej. Efekt zawsze jest ten sam – poważne niedobory, zmęczenie, rozkojarzenie, problemy w nauce i szereg chorób dietozależnych. Do najważniejszych należą:
- otyłość,
- choroby układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze),
- częste infekcje i stany zapalne,
- alergie,
- cukrzyca,
- choroby układu pokarmowego,
- apatia i osłabienie.
Czy Ty również popełniasz te błędy?
W zakresie odżywiania dzieci, większość rodziców popełnia te same błędy. Tutaj dietetycy obserwują dwie grupy – rodzice, którzy nie dbają o zdrowe nawyki żywieniowe swoje i dzieci, oraz tacy, którzy sami są w trakcie odchudzania i kształtowania właściwych nawyków żywieniowych, nie dbają o to, co jedzą ich pociechy. Najczęściej popełnianymi błędami są:
- pomijanie śniadań,
- spożywanie słonych lub słodkich przekąsek zamiast posiłku,
- zły dobór produktów – np. wybieranie słodzonych, kalorycznych i niezdrowych napojów zamiast wody mineralnej,
- monotonna dieta,
- nieprzestrzeganie zasad zdrowego odżywiania – a dziecko podpatruje te zachowania i je powtarza,
- zbyt mała ilość substancji dobroczynnie wpływających na organizm (np. błonnika),
- pomijanie II. śniadań – co jest szczególnie ważne teraz, na początku roku szkolnego,
Dlaczego II. śniadanie jest takie ważne?
Posiłek, jaki przygotowujesz dziecku do szkoły jest niezwykle ważny. Zapewnia on potrzebną mu ilość energii, zapobiega uczuciu głodu, rozkojarzenia i chroni przed spożywaniem niezdrowych przekąsek. Pamiętaj – jeśli Twoje dziecko nie dostanie II. śniadania to zrobi jedną z dwóch rzeczy: albo będzie głodne przez połowę spędzonego w szkole dnia (co jest sytuacją niedopuszczalną), albo też zdecyduje się zaspokoić głód tym, co znajdzie w sklepiku szkolnym. A przecież nie od dziś wiadomo, że w sklepikach półki aż uginają się od niezdrowych przekąsek, słodzonych napojów, słodyczy i innych tego typu produktów.
Co możesz zapakować dziecku do śniadaniówki? Oto przykład:
Kanapka z pastą z soczewicy
- Chleb żytni, pełnoziarnisty (2 kromki)
- Pasta z soczewicy (1 łyżka)
- Sałata (1 liść)
- Papryka czerwona (3 plastry)
Sposób przygotowania:
- Kromkę chleba przygotuj z pastą z soczewicy według przepisu podanego poniżej.
- Do kanapki dodaj sałatę i paprykę.
Pasta z soczewicy dla całej rodziny:
- Soczewica czerwona nasiona suche (1 szklanka)
- Marchew (2 sztuki)
- Pietruszka korzeń (1 sztuka)
- Por (1 kawałek)
- Seler korzeniowy (1 plaster)
- Cebula (1 sztuka)
- Czosnek (1 ząbek)
- Koncentrat pomidorowy 30% (1 łyżka)
- Oliwa z oliwek (1 łyżka)
- Płatki owsiane (2 łyżki)
- Pieprz czarny
- Papryka czerwona słodka
- Majeranek świeży
- Sól biała
- Pieprz ziołowy
Sposób przygotowania:
- Obierz i pokrój warzywa: marchew, pietruszkę, seler, cebulę, por i czosnek.
- Gotuj warzywa 15-20 minut, aż do miękkości.
- W osobnym garnku ugotuj soczewicę (przez 15 minut).
- Zarówno warzywa i soczewicę musisz odcedzić.
- Ugotowane warzywa i soczewicę wymieszaj, dodaj przecier, przyprawy.
- Wszystko zblenduj na gładką masę.
Ten i wiele innych przepisów na pożywne posiłki dla dzieci (nie tylko II. śniadanie) znajdziesz w przygotowanym przeze mnie poradniku „Dieta dziecka na piątkę!”. Dzięki temu poradnikowi nie tylko zanalizujesz nawyki żywieniowe swojego dziecka i sprawdzisz, jakie błędy możesz popełniać w jego żywieniu (wypisałam aż 15!). Dowiesz się również, jak powinny wyglądać posiłki Twojego malucha – w poradniku znajdziesz mnóstwo inspiracji na ich przygotowanie – również przepis na zdrowy OXY Shake w wersji dla dziecka.
W skrócie:
W zakresie żywienia dzieci popełniamy mnóstwo błędów i niedociągnięć. Skutkuje to poważnymi problemami zdrowotnymi, z jakimi borykają się dzieci – otyłość, problemy endokrynologiczne, niedobory, problemy psychologiczne, a nawet nowotwory.
Ważne jest zatem, by prawidłowo komponować posiłki dla dzieci i tym samym zagwarantować im zrównoważony rozwój. Możesz samemu spróbować skomponować taki plan żywienia lub skorzystać z gotowego – zrobionego przeze mnie, który znajdziesz TUTAJ.