Każdy, kto stosował dietę odchudzającą, wie że nie ma w tym wielkiej filozofii… TEORETYCZNIE. Wystarczy tylko ograniczyć ilość spożywanych kalorii, zacząć jeść zdrowo i regularnie.
Na samym początku to bardzo proste – zwyczajnie nam się chce. Potem zaczynają się schody, coraz częściej odchodzimy od założonego planu odchudzania.
O tym, że proces odchudzania powinien zaczynać się w głowie, zaczęto zauważać już w latach 70-tych. . Na drodze do szczupłej sylwetki odpowiednie nastawienie, motywacja i silna wola są tak samo ważne, jak indywidualnie dopasowana dieta.
Jak schudnąć raz i już na zawsze? Motywacja do zmiany
Na początek restrykcyjnym dietom trzeba powiedzieć zdecydowane NIE. Przeprowadzone do tej pory badania jednoznacznie dowodzą, że aż 95% osób będących na ścisłej diecie w końcu z niej rezygnuje. Tych, którym udaje się ją doprowadzić do końca bardzo często dopada efekt jo-jo. Najprościej mówiąc spowodowane jest to tym, że ciało “wariuje” – najpierw drastycznie obcina mu się limit kalorii, a po zakończeniu diety z dnia na dzień znowu zwiększa… Nasz organizm nie wie o co chodzi i bojąc się kolejnego okresu głodówki zaczyna gromadzić tłuszcz na zapas.
Badania jednoznacznie dowodzą, że aż 95% osób będących na ścisłej diecie w końcu z niej rezygnuje.
Dietę należy postrzegać jako sposób żywienia, element zdrowego stylu życia, który ma nam służyć przez całe życie. Zmiana masy ciała może być trwała tylko wtedy, kiedy wyrobimy i utrwalimy w sobie zdrowe nawyki – w przypadku odchudzania chodzi o zmianę nawyków związanych z wyborami żywieniowymi.
Motywacja do odchudzania
Chcąc zacząć proces zmiany, wystarczy być odpowiednio zmotywowanym i podjąć decyzję, że zaczynamy działać już. A następnie zmienić słowa w czyny! I to najlepiej od razu, bez czekania do poniedziałku, kolejnego tygodnia, miesiąca czy Nowego Roku.
A czym tak naprawdę jest ta słynna “motywacja”? Słownikowo, są to wszelkie mechanizmy odpowiedzialne za uruchomienie, ukierunkowanie, podtrzymanie i zakończenie działania. Czyli po prostu wszystko to, co napędza nas do działania!
Wbrew powszechnej opinii, motywacja nie jest tylko na początku. Ona towarzyszy nam podczas każdego etapu zmiany. Wyróżnia się też dwa podstawowe rodzaje motywacji: zewnętrzną i wewnętrzną. Niektóre osoby chcą podjąć trud i wysiłek, gdyż uważają, że to je uszczęśliwi i zapewni im zdrowie (motywacja wewnętrzna), podczas gdy inni chcą schudnąć, aby podobać się innym czy dobrze wyglądać na plaży (motywacja zewnętrzna). Najczęściej ludźmi kieruje zarówno motywacja wewnętrzna, jak i zewnętrzna, jednak ważne są w tej sytuacji proporcje.
WYPEŁNIJ DARMOWY TEST JUŻ TERAZ
Każdy rodzaj motywacji jest dobry, żeby rozpocząć przygodę z odchudzaniem. Najważniejsze jest to, żeby głęboko zakorzenić w sobie ową potrzebę zadbania o własne ciało – jeśli nie na samym początku zmiany, to nawet w jej trakcie.
Kiedy spada motywacja, na arenę wkracza samokontrola zwana też silną wolą.
Odpowiednia motywacja to połowa sukcesu. Co więc wróży pełen sukces odchudzania? Odpowiedzi jest wiele, jednak prym wiodą umiejętność odraczania gratyfikacji, odpowiednie planowanie i trzymanie się swoich postanowień. Potwierdzają to liczne badania psychologiczne, które pokazują, że planowanie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu w działaniu do około 70%! To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że realizujemy średnio około 25% naszych celów.
Czym więc jest silna wola? Upraszczając można napisać, że motywacja jest tym, co pozwala zacząć, a silna wola obejmuje wszystko to, co pozwala wytrwać w dążeniu do celu; to, co sprawia, że nie przerwiesz działań, zanim nie osiągniesz efektu.
Słynne badanie “Marshmellow test” przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda udowodniło, że nawet wśród dzieci można wyróżnić te, które miały silną wolę i były w stanie zrezygnować ze zjedzenia cukierka od razu, jeżeli wiedziały, że później dostaną dwa cukierki. Wystarczyło tylko, że poczekają. To właśnie owa “umiejętność odraczania gratyfikacji”, mierzona testem cukierka, jest związana z samokontrolą, czyli umiejętnością kontrolowania własnych reakcji i zachowań. Takie osoby potrafią odmówić sobie niepotrzebnej i niezdrowej przekąski, czy kieliszka alkoholu. Większą satysfakcję daje im fakt, że zadbali o swoje przyszłe zdrowie! Dla niej potrafią zrezygnować z chwilowej przyjemności.
Wysoki poziom silnej woli i samokontroli wiąże się z tendencjami korzystnymi dla zdrowia, ale nie tylko. Również sukces w życiu zawodowym. Stąd niezależnie od tego, czy chcesz osiągnąć upragnioną sylwetkę do lata czy czekasz na awans w pracy, potrzebujesz dokładnie tych samych elementów – siły woli i samokontroli.
Recepta na skuteczne odchudzanie. Dietetyk i mentor w twoim smartfonie.
W 2017 roku naukowcy z Uniwersytetu SWPS w Warszawie, we współpracy z popularnym portalem DietaOXY.pl przeprowadzili badania na użytkownikach ich diety i sprawdzili, co motywuje ich do odchudzania. Sprawdzili, jaki mają poziom silnej woli oraz w jaki sposób radzą sobie ze stresem (jedną z popularnych reakcji na stres jest bowiem “zajadanie” go).
Na podstawie wyników tych badań w Diecie OXY powstał zupełnie nowy, nigdzie wcześniej niewykorzystywany moduł motywacji. Wspiera on w budowaniu samokontroli i siły woli, w utrzymywaniu motywacji oraz w wyrabianiu zdrowych nawyków. Wszystko po to, żeby doprowadzić do osiągnięcia trwałych rezultatów w odchudzaniu.
To jedyna w Polsce dieta, która oprócz indywidualnie dopasowanego planu żywienia, daje także proste w użyciu narzędzia, dzięki którym łatwo się go trzymać! Stworzono je w oparciu o naukowe badania, ale są bardzo proste w użyciu.
WYPEŁNIJ DARMOWY TEST JUŻ TERAZ
Na czym polega moduł motywacji?
Pierwszym krokiem jest rozwiązanie quizu badającego motywację. Jego wynik odpowiada na proste pytanie: po co się odchudzać. Mając świadomość, z jakiego miejsca startujemy i ustalając cel, kolejnym krokiem jest otrzymanie specjalnie przygotowanych narzędzi motywacyjnych.
-
Rozwiązujesz darmowy test motywacyjny
-
Z wyniku dowiadujesz się wszystkiego o swojej motywacji
-
Dostajesz indywidualnie dopasowany plan diety
-
Moduł Motywacji daje Ci dostęp do narzędzi motywacyjnych. Ich wygląd zależy od rodzaju Twojej własnej motywacji!
-
Narzędzia motywacyjne wspierają Cię w całym procesie odchudzania – od pierwszego, aż do ostatniego dnia!
Choć narzędzia kojarzą się z ciężką pracą, to w tym przypadku powinny się raczej kojarzyć z przyjemnością. Przyjemnością poznawania siebie lepiej, dbania o poziom swojej motywacji i stawania się coraz zdrowszym. Narzędzia są bardzo proste w użyciu – tak naprawdę to po prostu prosta, ale inspirująca zabawa. W każdym tygodniu, od momentu rozpoczęcia ekscytującej drogi do zdrowia i wymarzonej sylwetki, na Użytkownika czekają 4 motywacyjne prezenty – czyli właśnie owe narzędzia.
Co tydzień Użytkownik otrzymuje:
- dawkę inspiracji w postaci motywującego cytatu
- dawkę refleksji w postaci pytania od coacha
- kop energetyczny w postaci małego wyzwania do działania
- oraz dawkę refleksji psychologicznej, która pozwoli mu lepiej poznać samego siebie
Żeby Motywacja w OXY była skuteczna, potrzebna jest chwila w tygodniu na odrobinę refleksji i zaangażowania w motywującą zabawę. Jesteś gotowa na skuteczne zmiany z Motywacją OXY? Dietetyk i mentor zmian w Twoim smartfonie już na Ciebie czekają 🙂
WYPEŁNIJ DARMOWY TEST JUŻ TERAZ
W SKRÓCIE:
Badania udowadniają, że motywacja i silna wolna – czynniki psychologiczne – są w odchudzaniu tak samo ważne, jak indywidualnie dopasowany plan diety. Dzięki nim nie tylko zaczniesz, ale przede wszystkim zakończysz odchudzanie SUKCESEM.
Nowy moduł Diety OXY został zaprojektowany tak, żeby w przyjemny sposób pozwolić Ci utrzymać Twoją motywację na wysokim poziomie oraz wytrenować niezachwianą silną wolę.
Piśmiennictwo:
- Atkinson J., Towards experimental analysis of human motivation in terms of motives, expectancies and incentives. W: J. Atkinson (red.), Motives in fantasy, action and society. Princeton, NJ: Van Nostrand. 1958, 288–305.
- Kuhl J., Kazen–Saad M., Volitions and Self–regulation: Memory Mechanismus Mediating the Maintenance of Intentions, [w:] W. Wayne, A. Hershberger (eds.), Volitional Action. Cognition and Control, ,,Advanced in Psychology’’, Elsevier Science Publisher, New York, 1989, 62.
- Ogden J., The psychology of eating. From healthy to disordered behavior. Bodmin–Cornwall: Blackwell Publishing, 2003.
- Ogińska–Bulik N., Wiem co jem, psychologia nadmiernego jedzenia i objadania się. Wydawnictwo Uniwersytet Łódzki, 2017.
- Strelau J., Psychologia – podręcznik akademicki. Psychologia ogólna. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2005, tom 2, 450–456.
- Herman CP, Polivy J. Getting a bigger slice of the pie. Effects on eating and emotion in restrained and unrestrained eaters. Appetite 2010;55:426-30.
Dodaj komentarz