Pomimo wielu opinii dietetyków i lekarzy, dotyczących szkodliwości i niskiej skuteczności cudownych diet, wciąż duża liczba osób decyduje się na ich stosowanie. Czynniki, które najczęściej są prowadzą do takiego wyboru, to niestety najwyższa pozycja w wyszukiwarkach internetowych, czy opinie na popularnych portalach społecznościowych.
Proponowane diety są najczęściej bardzo restrykcyjne, monoskładnikowe i niestety stworzone nie przez odpowiednich specjalistów, a przez osoby bez niezbędnych kompetencji. W opisach tego typu metod najczęściej brakuje informacji dotyczących czynników ryzyka oraz wyraźnej listy przeciwwskazań dla potencjalnych użytkowników. Najczęściej autorzy ograniczają się jedynie do umieszczenia instrukcji postępowania oraz opisywania kuracji w samych superlatywach. Czasem w opisie diety przywoływane są opinie specjalistów lub instytutów, które w rzeczywistości nie istnieją lub zostały powołane jedynie przez firmy promujące określoną metodę. Powoduje to złudne przekonanie o uniwersalnym dopasowaniu diety do każdego, kto ją rozpocznie.
Opisany wyżej sposób przedstawienia cudownych diet zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. Mimo to, wiele osób pomija oczywiste niebezpieczeństwo.
Kluczem do ogromnej popularności tych metod odchudzania jest obietnica bardzo szybkiego efektu, pojawiającego się od kilku dni do miesiąca. Większość ludzi nie lubi długiego oczekiwania na rezultaty swoich działań. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy wszystko mamy podane praktycznie natychmiast, długie i stopniowe odchudzanie wydaje się męczące i zniechęcające. Z tego powodu, stojąc przed wyborem pomiędzy zdrowymi sposobami odchudzania, które wymagają poświęcenia, czasu oraz dodatkowych czynności, takich jak ćwiczenia i zmiana dotychczasowych nawyków, a szybką i gwarantującą niemal natychmiastowy efekt dietą – zdecydowanie większa liczba osób zdecyduje się na drugą możliwość. Stosowanie „diety cud” co prawda wymusza rezygnację z dotychczasowych przyzwyczajeń i drastyczną zmianę sposobu żywienia, jednak cały proces trwa niezwykle krótko. Ponadto, odpowiedzialność za efekt odchudzania nie leży po stronie osoby odchudzającej się – odpowiedzialna jest stosowana metoda. Jeśli efekt diety okaże się niezadowalający, winę będzie ponosić jedynie niewłaściwa kuracja, a nie osoba, która się odchudzała.
Wspomnianym już argumentem przemawiającym za wyborem cudownej diety jest to, że stanowi ona jedynie krótki epizod w życiu osoby stosującej. Przed i po cudownej kuracji takie osoby zazwyczaj odżywiają się niezdrowo, ale wygodnie dla siebie i według swoich upodobań i preferencji. Zdrowy i długoterminowy sposób odchudzania nakazałby przede wszystkim trwałą zmianę dotychczasowych nawyków, a w przypadku krótkoterminowych diet nie ma takiej konieczności.
Tradycyjne długotrwałe sposoby nie dają pożądanego efektu w krótkim czasie, a w przypadku cudownych kuracji jest to niemal gwarantowane. Często rzeczywiście można pozbyć się niechcianych kilogramów w przeciągu kilku lub kilkunastu dni, jednak wynik takiego odchudzania jest bardzo krótkotrwały, a dodatkowym negatywnym skutkiem jest pozbawienie organizmu wielu potrzebnych substancji. Dodatkowo, nagły spadek wagi ma bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie naszego ciała i psychiki. Decydowanie się na bardzo ubogi w składniki odżywcze sposób odżywiania, uniemożliwia prawidłową pracę naszego mózgu, przez co zmniejsza się nasza wydajność i stabilność emocjonalną. Stosowanie restrykcyjnych diet przez dłuższy czas może grozić nawet wyniszczeniem organizmu. Jednak wiele osób jest w stanie wytrzymać taki dyskomfort dla szybkiego efektu spadku masy ciała. Niestety, rezultaty odchudzania są tak krótkotrwałe, jak czas spędzony na diecie. Po pewnym czasie od zakończenia kuracji może się nawet okazać, że masa ciała jest większa od wyjściowej.
W skrócie:
Oczywiste wady cudownych diet nie zniechęcają do ich stosowania. Pomimo wzrastającej wiedzy dotyczącej żywienia i zdrowego sposobu życia, nadal wiele osób bardzo nieodpowiedzialnie dobiera metody odchudzania. Cudowne diety są tańsze, bardziej dostępne i gwarantują natychmiastowy efekt, jednak ich stosowanie nie jest zdrowe, ani skuteczne. Nieodpowiednie dopasowanie sposobu żywienia do określonej osoby może nawet spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Niestety, duża dostępność tych sposobów oraz łatwość ich stosowania powoduje, że większość osób woli nierozważnie odchudzać się na własną rękę, niż powierzyć swój komfort i zdrowie wykwalifikowanym specjalistom.
Dodaj komentarz