EEksperci uważają, że zdrowa dieta mogła zapobiec co najmniej 1 na 10 przypadków zachorowań na raka wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii. Teza ta jest poparta wynikami wielu badań. Osobom, którym teoria ta wydaje się „naciągana” przypominam, że zdrowa, zbilansowana dieta przede wszystkim pozwala utrzymać odpowiednią wagę ciała, a to przecież również redukuje ryzyko wystąpienia raka. Dlaczego jeszcze warto jeść zdrowo i co to właściwie znaczy? Sprawdźmy!
Tak naprawdę zależność między jedzeniem konkretnych produktów a występowaniem wielu odmian raka jest trudna do opisania. Dlaczego? Okazuje się, że winna może być różnorodność, a dokładniej ogromna ilość różnego rodzaju produktów dostępnych na naszym rynku, idąc dalej tym tropem również w diecie. Każdego dnia spożywamy wiele różnego rodzaju jedzenia, sięgamy po produkty z różnych grup, a niestety wiele z nich może mieć wpływ na powstawanie nowotworu. Zbadanie wpływu każdego produktu na nasz organizm wymaga czasu.
To wiemy na pewno!
Wiele badań potwierdziło prostą zależność, której warto się trzymać. Otóż: czerwone i przetworzone mięso oraz sól podwyższają ryzyko powstania raka. Owoce, warzywa i produkty z dużą zawartością błonnika mogą chronić nas przed nowotworami.
Spożywanie w dużych ilościach wymienionych produktów z „grupy ryzyka” może zwiększać ryzyko powstawania różnych rodzajów nowotworów:
Źródło: http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/diet-and-cancer/how-healthy-eating-prevents-cancer
Które produkty zwiększają, a które zmniejszają ryzyko raka?
Dziś wiemy, że niektóre produkty zwiększają, a niektóre zmniejszają ryzyko wystąpienia raka. Lista tych produktów cały czas się rozrasta. Pamiętajmy, że aby jednoznacznie określić, które produkty zwiększają, a które zmniejszają ryzyko nowotworu, naukowcy muszą przeprowadzić zakrojone na szeroką skalę badania. Wiele takich badań jest nadal w toku – w tym European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition, które są współfinansowane przez Cancer Research UK. Jak do tej pory są to największe badania z zakresu zależności między dietą a występowaniem nowotworu. Obejmują one 500 000 osób z 10 krajów europejskich. Badane osoby obserwuje się przez wiele lat. Ich wyniki z pewnością dadzą nam pełniejszą odpowiedź na postawione wcześniej pytanie: Które produkty zwiększają, a które zmniejszają ryzyko raka?
Czy owoce i warzywa redukują ryzyko nowotworu?
Badania sugerują, że 1 na 20 przypadków raka w Wielkiej Brytanii jest związany z bardzo małą zawartością warzyw i owoców w diecie. Statystyki nie kłamią: mniejsze ryzyko występowania raka w obszarze jamy ustnej, przełyku, krtani, płuc i żołądka wiąże się właśnie z jedzeniem dużej ilości warzyw i owoców.
Poza profilaktyką raka, owoce i warzywa są najważniejszą częścią zdrowej diety. Zawierają przecież szeroka gamę składników pokarmowych, które mają różnoraki wpływ na nasz organizm. Znajdziemy tutaj kwas foliowy, wiele witamin – w tym E, C, selen, flawonoidy. Wiele z tych substancji, zdaniem naukowców, zmniejsza ryzyko nowotworu – chronią przed uszkodzeniem DNA, pomagają naprawić DNA oraz blokują powstawanie substancji odpowiedzialnych za namnażanie się komórek rakowych.
Nie możemy zapominać o antyoksydantach, które z naszego organizmu usuwają nadmiar wolnych rodników, które uszkadzają błony komórkowe, DNA i białka wchodzące w skład enzymów. Warto zatem szukać produktów, które są źródłem tych substancji – np. żurawina.
Mięso a rak
Wiele badań pokazuje zależność między jedzeniem czerwonego i przetworzonego mięsa a powstawaniem raka (w szczególności raka jelita grubego, żołądka i trzustki). Warto tutaj zaznaczyć, że czynnikami ryzyka są również zawierające czerwone mięso przetwory, a zatem wszelkie wędliny. Niestety, produkty te nieustannie goszczą w diecie Polaków. Wiele osób spożywa je codziennie.
Dlaczego należy uważać na mięso? Naukowcy podkreślają, że czerwone mięso zawiera substancje, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Głównym winowajcą jest barwnik mięsa – hem. Podrażnia on lub nawet uszkadza komórki w jelicie i napędza produkcję szkodliwych substancji. Warto wiedzieć, że czerwone i przetworzone mięso zawiera więcej hemu niż np. drób. Stąd prosty wniosek: czerwone mięso zwiększa ryzyko raka, natomiast białe nie. Warto przeanalizować swoja dietę pod tym kątem i do jadłospisu włączyć więcej drobiu i ryb.
Źródło: www.dietaoxy.pl
Druga sprawa, to związki wykorzystywane do konserwowania przetworów mięsnych. W naszych jelitach są one przekształcane w rakotwórcze substancje. Sprawie pikanterii nadaje raport Międzynarodowej Agencji Badania Raka (IARC) – agendy WHO. Dokument ten przetwory mięsne (wędliny) klasyfikuje jako czynniki rakotwórcze, zaliczane do tej samej grupy co alkohol, a nawet radioaktywny pluton.
Warto wspomnieć również o obróbce termicznej mięsa. Udowodniono, że gotowanie mięsa w wysokich temperaturach (również grillowanie) powoduje powstawanie w nim substancji rakotwórczych: heterocyklicznych i policyklicznych amin. Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z mięsa? Nie. Należy je jedynie ograniczyć, wybierać jego nieprzetworzone formy i najlepiej gotować w niższych temperaturach oraz „dusić”.
Błonnik chroni przed rakiem, sól szkodzi
Badania wskazują na to, że rak jelita grubego nie jest tak powszechny wśród osób, które spożywają dużo błonnika. Błonnik chroni przed rakiem na kilka sposobów. Po pierwsze: doskonale reguluje perystaltykę jelit i zwiększa częstotliwość wypróżnień, co skraca czas kontaktu rakotwórczych substancji z kału z naszymi jelitami. Po drugie: błonnik stymuluje nasze jelita do swego rodzaju zmiany flory bakteryjnej w jelitach, która z kolei zmniejsza ryzyko nowotworu.
To, że sól jest niezdrowa wiadomo od dawna. Powoduje szereg schorzeń, o których pisaliśmy na łamach naszego magazynu w artykule: 3 PRODUKTY, KTÓRE UTRUDNIAJĄ ODCHUDZANIE I RUJNUJĄ TWOJE ZDROWIE – CZYLI „BIAŁA ŚMIERĆ”(TUTAJ). Jedzenie zbyt dużej ilości soli oraz obficie solonych produktów zwiększa ryzyko zachorowania na raka żołądka. W jaki sposób? Sól uszkadza błonę śluzową żołądka, to powoduje stan zapalny i uwrażliwia powłokę żołądka na substancje rakotwórcze. Sól reaguje również z Helicobacter pylori – bakterie powodujące zarówno wrzody, jak i raka żołądka.
Zdrowa dieta – czyli jaka?
Jak widać warto przeanalizować swoje nawyki żywieniowe i wyeliminować te niezdrowe. Warto postawić na plan diety, który będzie nas uczył zdrowych nawyków i zawierał rozwiązania chroniące nasz organizm przed rakiem (np. OXY Shake w diecie OXY, który złożony jest m.in. z błonnika i żurawiny). Podstawowymi zasadami, jakie powinniśmy przestrzegać, by zmniejszać ryzyko wystąpienia wspomnianych wcześniej nowotworów są:
- Spożywanie mniejszej ilości czerwonego i przetworzonego mięsa – lepiej wybierać drób, ryby.
- Dbanie o to, by każdego dnia w jadłospisie obecny był błonnik – doskonałym jego źródłem są owocowe koktajle z dodatkiem np. otrąb.
- Regularne jedzenie 5 posiłków, co idealnie reguluje metabolizm.
- Zwracanie uwagi na zawartość w jadłospisie warzyw i owoców – praktycznie każdy posiłek musi zawierać owoc lub warzywo.
- Spożywanie większej ilości roślin strączkowych, które są bogatym źródłem białka.
- Spożywanie produktów, które zawierają antyoksydanty – substancje chroniące przed nowotworami. Doskonałymi źródłami antyoksydantów jest wiele owoców i np. żurawina.
W skrócie:
Zdrowa dieta zmniejsza ryzyko zachorowania na kilka typów raka. Udowodniono, że ograniczenie spożywania czerwonego i przetworzonego mięsa oraz soli zmniejsza ryzyko wystąpienia raka: jelita, żołądka, płuc, przełyku, gardła, krtani i wielu nowotworów w obrębie jamy ustnej. Te składniki pożywienia muszą być zastąpione przez warzywa, owoce oraz bogate źródła błonnika – substancje, których spożywanie jest doskonałą profilaktyką nowotworów.
Trzeba zatem zrewidować swoje nawyki żywieniowe i zastosować się do kilku, wymienionych w artykule zasad. Pozwolą one nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów, ale również wyeliminować dietozależne czynniki zagrożenia. Warto o tym pomyśleć właśnie dziś, tym bardziej że na szali leży nasze zdrowie, a nawet życie.
Piśmiennictwo:
- How healthy eating prevents cancer?, http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/diet-and-cancer/how-healthy-eating-prevents-cancer.
Dodaj komentarz