Chyba żadna z diet nie budziła takich kontrowersji, jak dieta białkowa Dukana. Bardzo szybko stała się niezwykle popularna, a osoby, które nie mogły schudnąć na innych dietach, traktowały ją jako ostatnią deskę ratunku. Niestety dietetycy nie podzielili tego entuzjazmu. Zobacz dlaczego dieta Dukana się nie sprawdziła i jak w Polsce powstała zdrowa dieta białkowa współtworzona przez Anię Janiszewską.
Dietetyk przed sądem!
Pierre Dukan został pozbawiony prawa do wykonywania zawodu. Ta informacja jakiś czas temu zelektryzowała świat dietetyków i przeraziła osoby, które stosowały jego dietę. Jak bumerang powróciła dyskusja o zasadności stosowania, skuteczności i bezpieczeństwie diety białkowej.Jednym z głosów w niej były wyniki badań, które wykazały, że bogate w białko kuracje powodują większą utratę masy ciała niż diety konwencjonalne (z wysoką podażą węglowodanów i niską zawartością tłuszczu). Nie dziwi zatem fakt, że wielu dietetyków chciało stworzyć bezpieczną wersję diety proteinowej. Na pomysł jak wyeliminować szkodliwe skutki uboczne takiej diety wpadła Anna Janiszewska i jakiś czas temu pojawiła się zupełnie odmienna dieta białkowa OXY. Co sprawiło, że niezwykle skuteczna dieta białkowa stała się również bezpieczna?
Białko – słowo klucz.
Białko jest źródłem azotu białkowego i określonych rodzajów aminokwasów. Instytut Żywności i Żywienia zaleca, by dzienne spożycie białka wynosiło ok. 15%. Jest to o tyle ważne, że jego niedobór w diecie powoduje zanik tkanki mięśniowej, niedokrwistość, spadek odporności, upośledzenie funkcji trawienia czy wchłaniania. Nadmiar białka w diecie powoduje zaś ryzyko powstania kamieni nerkowych, kwasicy, zaparć czy uczucie zmęczenia. Jak wygląda jego zawartość w porównywanych dietach?
Dieta Dukana uwzględnia w swoim jadłospisie zwiększoną ilość białka, przekraczającą nawet kilkukrotnie normy Instytutu Żywności i Żywienia. Powodując tym samym dolegliwości, na które uskarżali się pacjenci na tej diecie: problemy z nerkami, uczucie zmęczenia, zaparcia. W diecie OXY ilość białka odpowiada zalecanym normom, tylko w fazie najszybszego spadku masy ciała FAT BURNING jest nieznacznie większa – ale przy tym zrównoważona przez obecny w diecie od samego początku błonnik.Do tego dieta OXY jest lepiej zbilansowana.
Co to właściwie znaczy zbilansowana dieta?
Doskonale zbilansowana dieta to taka, która zawiera produkty uwzględnione w piramidzie żywienia, a zatem: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory, mięso, ryby, jaja, oraz ograniczoną ilość: cukru, soli i tłuszczu. Kluczem do sukcesu jest zatem odpowiedni dobór wymienionych produktów tak, by dieta była urozmaicona i zaspokajała nasze zapotrzebowanie na wszelkie składniki odżywcze.
Dieta Dukana szczególnie w swojej pierwszej fazie zawiera bardzo dużo nabiału i chudego mięsa (drobiu), jest monotematyczna, a to z kolei jest sprzeczne z zasadami zdrowego żywienia.Druga z diet – OXY uwzględnia proporcje między składnikami pożywienia i zawiera w swoim jadłospisie produkty ze wszystkich grup – w poszczególnych fazach wyklucza tylko odpowiednie produkty (np. w etapie fat burning nie znajdziemy produktów zbożowych i owoców). W kontekście zbilansowania należy również dodać, że OXY uwzględnia optymalną proporcję między białkiem pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Więcej informacji na temat proporcji białek w diecie znajdziesz w artykule Jak zbilansować białka roślinne i zwierzęce?
Dobry podział diety na fazy to podstawa sukcesu!
W kontekście tych diet uwagę należy również zwrócić na fazy. Są to kolejne tygodnie diet, które charakteryzują się nieco odmiennymi jadłospisami i spełniają inne funkcje. W diecie Dukana są trzy fazy: uderzeniowa (prawie wyłącznie proteiny pochodzenia zwierzęcego), spalania tłuszczu (wybrane warzywa), stabilizacji (pojawiają się owoce i produkty zbożowe). Założenia tej diety wymuszają również stosowanie po jej zakończeniu jednodniowej fazy uderzeniowej – w wybranym dniu w tygodniu należy jeść wyłącznie białko. Tylko wówczas jej efekty zostaną utrzymane.
W diecie OXY jest aż 5 faz! Została ona wzbogacona m.in. o fazę wprowadzającą do diety, podczas której przygotowujemy organizm do spożywania zmniejszonej ilości kalorii i oczyszczamy go z toksyn (faza nazywa się DETOX). Na samym końcu diety jest tzw. faza wyprowadzająca – stabilizująca, dzięki której utrzymamy efekty i nie doświadczymy efektu jo-jo (organizm zostaje wyprowadzony z diety i przygotowany tym samym do spożywania większej liczby kalorii). Pozostałe fazy to FAT BURNING (czyli najszybszy spadek masy ciała), STEP (kolejne zgubione kilogramy i początek utrwalania efektów) i BALANCE (czyli utrwalanie efektów).
Odchudzanie wzbogacone o oczyszczanie.
Niezwykle ważnym procesem jest oczyszczanie organizmu.
Dzięki niemu nie tylko pozbywamy się toksyn, ale również poprawiamy stan skóry, włosów i paznokci. Dieta Dukana nie stawia na tego typu rozwiązania. OXY wręcz przeciwnie. Nie bez przyczyny pierwszy etap tej diety nazywa się DETOX. Ma on za zadanie nie tylko wprowadzić organizm do diety, ale też pomóc mu się pozbyć zalegającego w jelitach balastu. Dodatkowo w jadłospisie diety obecny jest OXY Shake, napój z żurawiną i dużą ilością błonnika – poprawiający perystaltykę jelit i pomagający pozbyć się produktów ubocznych przemiany materii.
Indywidualne podejście do każdego pacjenta.
W dietetyce coraz więcej mówi się o czynniku psychologicznym, czyli dopasowaniu diety do konkretnego typu osobowości, a zatem do każdego z nas. Dieta dopasowana pod tym kątem nie znudzi się, a jej stosowanie będzie przyjemne – będziemy gotowali i jedli zgodnie z naszymi upodobaniami. Patrząc przez ten pryzmat dieta Dukana nie powinna być właściwie brana pod uwagę, ponieważ jest jedna i ta sama dla wszystkich. Inaczej rzecz się ma w przypadku diety OXY. Tutaj przed otrzymaniem diety należy rozwiązać test psychometryczny, dzięki któremu zostanie określony nasz profil osobowościowy, dopiero na podstawie tych informacji zostaje skomponowana dla nas dieta. Dzięki takiemu podejściu otrzymamy dietę uwzględniającą np. to czy lubimy gotować i odkrywać nowe smaki.
Więcej informacji o diecie OXY: www.dietaoxy.pl
Więcej informacji o diecie Dukana www.rankingdiet.pl/dieta-dukana
W skrócie:
Dieta białkowa jest jedną z najbardziej popularnych i skutecznych diet. Należy jednak zwracać uwagę na to, by była to dieta zdrowa i bezpieczna. Dieta Dukana powoduje szereg skutków ubocznych, przez co nie jest zalecana osobom borykającym się z dodatkowymi kilogramami. Warto zastanowić się nad jej zdrową alternatywą – dietą OXY, która jest: zbilansowana, zdrowa, oczyszcza organizm z toksyn, zawiera wszystkie niezbędne diecie fazy i jest dopasowana do każdego indywidualnie. To jedyna dostępna na rynku dieta, którą dopasowuje się do osobowości.
Piśmiennictwo:
- „Protein shaker” webmd.com. (2012)
- „Beyond the zone: protein Reed of active individuals.” J Am Coll Nutr. (2000)
- „Protein: Moving Closer to Center Stage.” hsph.harvard.edu. (2013)
- lavka.pl
- „Prevalent use of dietary supplements among people who exercise AT a commercial gym.” Int J Sport Nutr Exerc Metab. (2004)
- „Soy compared to casein meal replacement shakes with energy-restricted diets for obese women: randomized controlled processes.” Metabolism (2007)
- „High-Protein, Low-Fat Diets Are Effective for Weight Loss and Favorably Alter Biomarkers In Healthy Adults.” J Nutr. (2004)
- „Supplements 101: Branched-Chain Amino Acids (BCAAs).” ultimatenutrition.com. (2013)
- „A controlled trial of protein enrichment of meal replacements for weight reduction with retention of Lean body mass.” Nutr J. (2008)
- „Protein –Which is Best?” J. Sports Sci. And Med. (2004)
- „Whey Concentrate vs. Isolate: What’s The Difference?” builtlean.com. (2013)
- „Comparative study of denaturation of whey protein isolate in convective air drying and isothermal heat treatment processes.” Food Chem. (2013)
- „Protein requirements and muscle mass/strength changes during intensiva training in novice bodybuilders.” J Appl Physiol. (1992)
- „Hormonal responses to consecutive days of heavy-resistance exercise with Or without nutritional suplement.” J Appl Physiol. (1998)
- „Increased rates of muscle protein turnover and exercise in humans.” Am J Physiol Endocrinol Metab. (1995)
- „Postexercise protein supplementation improves health and muscle soreness during basic military in marine recruits.” J Appl Physiol (2004)